شیوع آنفولانزا خوکی جدید در چین و خطر اپیدمی تازه
شیوع آنفولانزا خوکی جدید در چین و خطر اپیدمی تازه

محققان چینی نوع جدیدی از ویروس آنفولانزا خوکی کشف کرده اند که تمام ویژگی ‌های لازم برای سازگار کردن خود با ایجاد عفونت در میان انسان‌ها را دارد و ممکن است به ایجاد یک همه گیری جدید منجر شود .

با توجه به اطلاعات دریافتی فروشگاه آبان محققان چینی نوع جدیدی از آنفولانزا خوکی را کشف کرده اند که می تواند به یک همه گیری منجر شد .

این پژوهش در نشریه آمریکایی PNAS منتشر شده است . این ویروس G۴ نام دارد و از لحاظ ژنتیکی بهH۱N۱ شباهت دارد که در ۲۰۰۹ میلادی به شیوع یک همه گیری منجر شد .

به گفته محققان دانشگاه های چینی و مرکز کنترل بیماری و پیشگیری چین ، این ویروس تمامی ویژگی‌ های لازم برای سازگار کردن خود با ایجاد عفونت در میان انسان‌ها را دارد .

محققان بین ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ میلادی ۳۰ هزار سواب بینی از خوک های ۱۰ سلاخ خانه  و یک بیمارستان دامپزشکی جمع آوری کردند . در مرحله بعد آنها توانستند ۱۷۹ ویروس آنفولانزا خوکی را ایزوله کنند . بیشتر ویروس ها از یک نوع جدید بودند که از ۲۰۱۶ میلادی میان خوک ها شایع شده است .

در مرحله بعد محققان آزمایش های مختلفی از جمله تست روی موش خرماها انجام دادند . در پژوهش درباره آنفولانزا آزمایش های متعددی روی این حیوان انجام می شود زیرا علائمی که در بدن آنها مشاهده می شود مانند تب ، سرفه و عطسه در بدن انسان ها نیز به وجود می آید .

 

 

شیوع آنفولانزا خوکی جدید در چین و خطر اپیدمی تازه

 

پژوهش ها نشان داد ویروس G۴ عفونی است و در سلول های انسانی تکثیر می شود . در مقایسه با ویروس های دیگر ، این نمونه به ایجاد علائم شدید تری در موش خرماها منجر شد .

تست ها نیز نشان داد ابتلا به آنفولانزاهای فصلی  افراد را در برابر G۴محافظت نمی کند . آزمایش های خون نشان داد در بدن ۱۰.۴ درصد از کارگرانی که به این آنفلونزا مبتلا شده بودند ، آنتی بادی تولید شده است .

دانشمندان چینی می گویند : همین که ویروس از حیوان به انسان منتقل شده است جای نگرانی دارد ولی مشخصا مواردی از سرایت آن از انسان به انسان وجود ندارد با این حال نگرانی همه گیری وجود دارد.

محققان نویسنده این پژوهش خواهان انجام اقداماتی سریع برای رصد کارگرانی بودند که با خوک ها سروکار داشتند .